Türkiye-Arnavutluk Tarım İş Forumu Gerçekleştirildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’in katılımıyla, 28 Mart 2017 tarihinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Arnavutluk – Türkiye Tarım İş Forumu düzenlendi. Tarımsal dış pazar olanaklarını geliştirerek ihracatın artırılması ve sürdürülebilir tarımsal ihracat modelinin oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ve Arnavutluk – Türkiye arasında karşılıklı işbirliğini arttırmanın yollarının görüşüldüğü Tarım İş Forumu’nda Faruk ÇELİK’in yanı sıra Arnavutluk Cumhuriyeti Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su Kaynakları Bakanı Prof.Dr.Edmond PANARITI, iki ülke bürokratları, iş adamları ve STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 150 katılımcı yer aldı. İş forumuna Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini temsilen Genel Başkan Cemalettin ÖZDEN, Genel Başkan Yardımcısı İlhan KÖTEN, Muhasip Üye Sırrı ÖZTÜRK, Yönetim Kurulu Üyesi Edip YILDIZ, Genel Sekreter Dr. Hüseyin VELİOĞLU ve Ziraat Mühendisi Onur YİĞİT katıldı.

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Tiran’da Arnavutluk-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Sayın Faruk ÇELİK açılış konuşmasında dış ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefinin ortaya  koyulduğunu ve  Değerli mevkidaşı PANARITI’nin de bu sürecin takipçisi olacağını belirtti.

Tarım İş Forumu’na Türkiye’den 75 işadamıyla beraber katıldığına işaret eden ÇELİK, işadamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Arnavutluk Cumhuriyeti Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su Kaynakları Bakanı Prof.Dr.Edmond PANARITI’de iş forumunun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurguladı. Güçlerini birleştirerek diğer ülkelerde yeni iş sahalarını hayata geçirmek için bu forum önemli olduğunu belirtti.

Arnavutluk – Türkiye Tarım Yürütme Komitesinin 9. Toplantısı’nın protokolünün imzalandığı forum kapsamında tarım, gıda ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirket yöneticileri ikili görüşmeler gerçekleştirdi.scroll to top
Web Design BangladeshBangladesh Online Market