TDSYMB 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu ve Resim-Şiir Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin (TDSYMB) 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu ile Resim-Şiir Yarışması Ödül Töreni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla 30 Ocak 2018 tarihinde, Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Bakan Fakıbaba’nın yanı sıra Eski Bakanlarımız, Milletvekillerimiz Sayın Reşat Petek, Sayın Bayram Özçelik, Sayın Mehmet Göker ve Eski Milletvekili Sayın Ramazan Kerim Özkan, GTHB Bürokratları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, yetiştiricilerimiz, yarışmaya katılan çocuklarımız ile aileleri, 81 İl Birlik Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu üyeleri de katıldılar.

 

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği kuruluş yıldönümü etkinliği ile birlikte 2018 yılının Bakanlığımız tarafından “Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Buzağı Yılı”  ilan edilmesi nedeniyle çiftçi çocuklarına yönelik sosyal sorumluluk projesi kapsamında geleneksel hale gelen resim ve şiir yarışması sergi ve ödül töreni “Buzağı ve Çocuk”  teması altında gerçekleştirildi.

Türkiye’nin her yerinden yarışmaya katılan Birlik üyesi ailelerin çocukları ile 2 gün süren bir Ankara gezi programı yapıldı. Programın birinci gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezildi. İkinci gününde ise 81 İl Birlik Başkanları, yarışmaya katılan çocuklar ve aileleri ile Anıtkabir ziyaret edilerek mozoleye çelenk bırakıldı. Gezinin devamında ilk TBMM, ikinci TBMM ve Maden Tetkik Arama Tabiat Tarihi Müzesi gezildi. Gezi programı sonunda düzenlenen 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu ve Resim-Şiir yarışması ödül töreninde birincilere dizüstü bilgisayar, ikincilere tablet ve üçüncülere fotoğraf makinesi hediye edildi.

20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu ile Resim-Şiir Yarışması Ödül Töreni, TDSYMB Genel Başkanı Kamil Özcan’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Özcan, konuşmasında “Bilindiği üzere ülkemizin bekası, bölgenin barış ve huzuru için Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sınır ötesinde terör odaklarına karşı kahramanca mücadele vermektedir. Vatan uğruna şehit olan tüm Mehmetçiklerimize Allahtan rahmet, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve milletimize baş sağlığı dilerim. Yaralanarak gazi olan Mehmetçiklerimize Allah’tan acil şifalar diler Yüce Allah’tan Kahraman Ordumuzu muzaffer eylemesini dilerim.

Türkiye’mizin hayvansal üretimine hizmet için çıktığımız bu yolda 20 yılı geride bırakmanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın tahsis etmiş olduğu bir ofiste çalışma hayatımıza başladığımız 1998 yılında 16 İl’de 22 bin baş’ı inek olmak üzere toplam 58 bin baş kayıtlı sığır varlığıyla ırk ıslahı çalışmalarına başlamıştır.

Bu gün 81 İl’de örgütlü yapısı, 1600 civarında çalışan ve 950 adet saha hizmeti ile Türkiye genelinde bir milyona varan yetiştiriciye hizmet sunmaktayız. Bu kapsamda, Bakanlığımızla müşterek olarak yürütmekte olduğumuz Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü projeleri ile bugün 4,5 milyon baş’ı inek olmak üzere toplam 13 milyon baş sığırda yetiştirme ve verim kayıtları takip etmekteyiz.

Merkez Birliği ulusal üyeliklerinin yanı sıra uluslararası alanda da üye olduğu örgütler aracılığı ile yetiştiricilerimizi yurt dışında da başarı ile temsil etmektedir..

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile birlikte 19 yıldır yürütmekte olduğumuz ırk ıslahı çalışmaları sayesinde 1999 yılında 7,5 milyon ton olan süt üretimi bugün 18,6 milyon ton’a,  400 bin ton civarında olan kırmızı et üretimi ise 1 milyon 170 bin ton’a yükselmiştir. Bununla da kalınmamış, ırk ıslahı çalışmalarının meyvesi olan Siyah Alaca ırkı kaliteli damızlık düveleri ve dondurulmuş boğa spermalarını Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere uluslararası pazara ihraç etmekteyiz.

Irk ıslahı çalışmalarının kapsamı günün ihtiyaçlarına göre her geçen gün yenilenmekte ve gelişmektedir. Bu kapsamda sürü kayıtları kağıt üzerinden kurtarılarak bizzat köyde hayvan başında cep telefonu ve tabletler aracılığı ile bilgilerin toplanmasına imkan verecek teknolojik alt yapıya kavuşturulmuştur.

Kaliteli süt üretiminin arttırılması amacıyla İl Birliklerimizin öz kaynakları ile 8 İl’de çiğ süt analiz laboratuarları kurulma konusunda da Türkiye’de bir ilki başlatmıştır.

Buna ek olarak et üretimini arttırmaya yönelik ıslah çalışmaları kapsamında besi performansı test merkezi kurmak için çalışmalar başlatılmıştır.

Merkez Birliğimiz, Bakanlığımız ile müşterek olarak Türkiye hayvancılık tarihinde ilk kez Sığırlarda Genomik Seleksiyon projesini başlatmıştır.

Bu projenin tamamlanması ile sığırlarda damızlık seçimi daha buzağı yaşta iken yapılacaktır. Bu projenin sığırlarımızda genetik kalitenin gelişim hızına önemli bir katkı sağlamasını bekliyoruz.

Konuşmama burada son verirken, Merkez Birliğimizin 20. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle zaman ayırarak yanımızda olma nezaketini gösteren başta siz değerli Bakanım olmak üzere, milletvekillerime, sivil toplum örgütü başkanlarına ve temsilcilerine, Değerli Birlik Başkanlarıma ve değerli yetiştirici kardeşlerime,  siz değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. Bu etkinlikte emeği geçen herkese temsil etmekte olduğum Merkez Birliğim ve şahsım adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Başkan Özcan’ın yaptığı konuşmanın ardından GTHB Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba bir konuşma yaptı. Konuşmasında et ve canlı hayvan ithalatına, Bakanlığın bu konulardaki projelerine değinen Bakan Fakıbaba “Geldiğim günden beri hep ana, ana, ana diyorum. Ana olmazsa olmaz. Biraz önce başkanımız anlattı evelallah sizlerin sayesinde oluyor, hepinizi tebrik ediyorum. Esasında eğer siz olmasaydınız ithalatımız daha fazla miktarda olacaktı. Bunu azaltan sizlersiniz ve yine sizlerle biz azaltacağız. Buna yürekten inanın. Projelerimizi Allahın izniyle artık hayata geçireceğiz. Çok değerli arkadaşlar bizim et ithalatını önleyebilmemiz için, arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz yine sivil toplum örgütleriyle yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu ortalama 1 milyon düveye ihtiyacımız var. Ben bunların programlarını yaptım. Sizlerle beraber yapacağız, sizlerle beraber yetiştireceğiz ve hükümetimiz özellikle bu konuda sizlere çok büyük destek vermektedir.

Bizim planımız 3 yıllık bir plandır. Ziraat Bankasının kredilerine baktığımız zaman ilk kez 3 yıllık bir kredi kararı açıklamıştır. Sizlerle beraber 500 bin düveyi 30 Haziran 2019’a kadar ülkemize kazandıracağımıza inanıyorum. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve GTHB iş birliğiyle özellikle sizlere 100 bin liraya kadar sıfır sübvansiyonlu krediler vereceğiz. Bunun yüzde 80’i düve olacak yüzde 20’si yem olacak. Eğer müracaat eden arkadaşlar yüzde 80 değil de yüzde 90 düve diyorsa o zaman yüzde 10 yem olacak. Ama derse ki benim meram çok ve yemim var o zaman 100 bin liranın yüzde 100’ünü de düve olarak kullanabilecekler. Bu 500 bin düvenin 400 binini böyle sağlayacağız. 100 binini de TİGEM’in elinde 45 bin düvemiz var inşallah 55 bini de içerden karşılayacağız. Ondan sonra TİGEM’in işi bitmiyor. Biliyorsunuz bu yılı biz zaten buzağı yılı olarak ilan ettik. Sizin elinizde olan ne kadar buzağı varsa buzağı ölüm oranlarını düşürmek için şuandan itibaren istediğiniz zaman biz sizin buzağılarınızı alıp onları yetiştirmek için varız. Buzağıyı kaçıncı gün verirseniz ama tabi ki bakanlığımızın buzağı başı 750 liraya kadar destekleri var. Bu desteklerden faydalanmak için ben olsam 4. aydan sonra veririm. Gerekli talimatı verdim ve bu konuda biz artık hazırız. Hep birlikte buzağılarımıza sahip çıkacağız. Yani bu konuda sizinle müthiş bir işbirliği yapmamız gerekli. Ben zaten sizi ta başından beri bir aile olarak gördüm ve sizinle beraber bunu başaracağız. Sizlerle biz çok güzel şeyler yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Siz Türkiye’ye çok önemli hizmetler yapıyorsunuz. Gece gündüz demeden üreteceğiz ve çalışacağız.

Bakın yavrularımız ne kadar güzel şiirler yazmışlar tebrik ediyorum. Mükemmel zekalarıyla mükemmel şiirler mükemmel resimler üretmişler. Hayallerini orada adeta nakşetmişler.  Bizlerde çalışarak bunu gerçekleştireceğiz. Mehmetçiğimiz Afrin’de ve başka yerlerde terörle uğraşırken bizde burada çocuklarımızla ve torunlarımızla onların geleceği için el ele vereceğiz ve birlikte hep beraber Türkiye olacağız. Onlar savaşırken bizde ülkemizde üretmek için mücadele vereceğiz.

Çocuk ve buzağı gerçekten melektir. Ben böyle bakıyorum onlar melekler. Bu şiir ve resimlere baktığınız zaman çocuklarında melek olduğunu görüyorsunuz. Buzağılara gidiyoruz onlarında melek olduğunu görüyorsunuz. Bu bağlamda meleklere hizmet eden bütün insanları kutluyorum. Hepinizi kutluyorum sağ olun var olun” dedi.

Bakan Fakıbaba yaptığı konuşmanın ardından 7-9 yaş kategorisi şiir dalında Türkiye birincisi olan Ramazan Korkmaz’a ödüllerini takdim etti.

Program, yarışmada dereceye giren çocuklara ödüllerinin verilmesinin ardından yarışmada dereceye giren resim ve şiirlerin sergisi ile sonlandı.

Etkinliğimize ait tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

scroll to top
Web Design BangladeshBangladesh Online Market