Okul Sütü Programı 6. Yılında

Okul Sütü Programı’nın 6. yılı nedeniyle 6 Şubat 2017 tarihinde Ankara Yenimahalle Kent Koop İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Ankara Valisi Ercan TOPACA, süt sektörünün temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Merkez Birliğini temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan DAYAN katıldı.

Açılış konuşması yapan Bakan ÇELİK, çocukların geleceğe sağlıklı hazırlanmaları için çaba gösterdiklerini dile getirerek, okul sütü programının da bu amaca hizmet ettiğini söyledi.

ÇELİK, Türkiye’de 19 milyon ton süt üretildiğinin altını çizerek üretimde sorun olmadığını ancak süt tüketiminin yetersiz olduğuna dikkat çekti.

AB ülkelerinde yılda ortalama kişi başı 80-100 litre süt tüketilirken Türkiye’de bu rakamın 25 litre olduğunu belirten Bakan ÇELİK, arada çok büyük fark bulunduğunu, bu açığı kapatmak için çocuk yaşta süt tüketim alışkanlığının kazandırılması için söz konusu programı düzenlediklerini dile getirdi. ÇELİK, “Bu yıl Okul Sütü Programı kapsamında 58 bin ton süt dağıtacağız. Bugüne kadar 305 bin ton süt dağıtıldı. Bu güzel bir uygulama ancak yeterli olmadığını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Program kapsamında, yaklaşık 34 bin okulda, 6 milyon öğrenciye, haftada 3 gün süreyle, 200 mililitrelik toplam 290 milyon kutu UHT içme sütü dağıtılacak. Böylelikle 2016-2017 eğitim öğretim yılı programının tamamlanmasıyla öğrencilere 6 uygulama yılında toplam 1 milyar 522 milyon kutu süt dağıtılmış olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortak yürütülen 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren ülke genelinde uygulanan Okul Sütü Programı ile ana sınıfı ve ilkokul çağındaki öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amaçlanıyor.

 

 

 

scroll to top
Web Design BangladeshBangladesh Online Market