Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Protokol İmzalandı

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Soykütüğü kayıt sistemi ve ırk ıslahı çalışmaları kapsamında işbirliği olanaklarının geliştirilmesi amacıyla Merkez Birliği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Cemalettin ÖZDEN, Genel Başkan Yardımcısı İlhan KÖTEN, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Sırrı ÖZTÜRK ve Yönetim Kurulu Üyesi Edip YILDIZ tarafından 24 – 27 Mart 2015 tarihlerinde KKTC’ye çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyaret çerçevesinde Kıbrıs Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen törende Hayvancılık Dairesi Müdürü ve Müsteşarı Vekili Ercan SINAY, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin ÖZDEN ve Kıbrıs Türk Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet YEŞİLADA tarafından Soykütüğü ve Döl Kontrolü Projesi ve eğitim çalışmaları konusunda işbirliğini öngören ve KKTC’den Türkiye’ye damızlık düve ve sığır ihracatına imkan sağlayacak protokol 26 Mart 2015 tarihinde imzalandı.

Gerçekleştirilen tören sonrasında Merkez Birliği Heyeti KKTC Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder SENNAROĞLU’nu makamında ziyaret ederek protokolle ilgili çalışmalar hakkında görüşmelerde bulundu.

Sığırlarda söykütüğü kayıt sistemi ve ırk ıslahı başta olmak üzere sığırcılık konusundaki proje çalışmalarının Mayıs ayı içinde verilecek eğitimlerle başlanması hedeflenmektedir. İki ülke arasındaki proje 5 yıl süre ile devam edecek olup, damızlık ve sperma ticaretinin geliştirilmesi de amaçlanmaktadır.

DSC00262

DSC00268

DSC00314

DSC00312

scroll to top
Web Design BangladeshBangladesh Online Market