Sığırlarda Elektronik Küpeleme Projesi Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi

Hayvan hastalıklarının ve hareketlerinin etkin olarak izlenmesi yürütülmesi amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “ tarafından 2015 yılında Sığırlarda Elektronik Küpeleme Projesi’ne başlanması planlanmıştır. Bu kapsamda, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerini konuyla ilgili bilgilendirmek ve değerlendirme yapmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce 8 Ocak 2014 tarihinde Birlik Başkanları, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birlik Sorumlu Müdürlerinin katılımı ile Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde bir toplantı gerçekleştirildi.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin ÖZDEN’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü,  Hayvan Sağlığı ve Karantina Dairesi Başkanı Dr. Nahit YAZICIOĞLU tarafından elektronik küpeleme projesinin yanı sıra projenin amaçları, kapsamı ve işleyişi konularında bilgi verildi.

Özellikle hayvan hareketlerinin yoğun olarak gerçekleştiği hayvan pazarları, kesimhaneler ve işletmelerde plastik kulak küpelerinin bireysel olarak okunması, yazılması ve güncelleme çalışmaları esnasında yapılan hataların hayvanların izlenebilirliği ve kayıtlarının güvenirliğini olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen YAZICIOĞLU,  bu projenin uygulanması ile sığır türünde hayvan hareketlerinin daha etkin bir şekilde izlenebileceği ve bu sayede bulaşıcı hastalıkların zamanında kontrol altına alınabileceğini belirtti.

DSC_0728

DSC_0699DSC_0759 DSC_0768

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız