MERKEZ BİRLİĞİ TÜRKİYE AFRİKA TARIM İŞ FORUMUNA KATILDI

 

Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu 27 Nisan 2017 tarihinde Antalya’da Maritim Pine Beach Resort Otelde gerçekleştirilmiştir. Toplantı Başbakan Binali YILDIRIM, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, Gine Devlet Başkanı ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Alpha Conde, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu`nun açılış konuşmalarıyla başlamıştır. Tarım İş forumuna Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’ni temsilen Genel Başkan Cemalettin ÖZDEN, Genel Başkan Yardımcısı İlhan KÖTEN,  Yönetim Kurulu Üyeleri Edip YILDIZ, Nurhan DAYAN, Genel Sekreter Dr. Hüseyin VELİOĞLU ve Ziraat Mühendisi Onur YİĞİT katılım sağlamıştır.

Türkiye’den Tarım ve Hayvancılık alanında birçok sivil toplum kuruluşu ile birlikte 45 bakan, 21 büyükelçi, 14 bakan yardımcısı, 19 uluslararası kuruluş temsilcisi olmak üzere bin 500`e yakın kişi katılmıştır. Başbakan Binali YILDIRIM’IN, Afrika ile ülkemiz arasındaki işbirliklerine değinerek, daha fazla işbirliğinin yapılması için çağrıda bulunmuştur. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarım sektörünün insanlara gıda, sanayiye ham madde temin eden, aktif bir dış politika enstrümanı olarak son derece stratejik bir sektör durumunda bulunduğunu belirtmiştir.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu, Somali Tarım, Planlama ve Balıkçılık Bakan Nur Mohamed HASSAN ile işbirliği temaslarında bulunulmuştur.

Toplantının ana temasının Gıda Güvenliğini Sağlamada Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma Ortaklığı olduğu toplantıda dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyarı aşacağının tahmin edildiğini, önümüzdeki süreçte en fazla nüfus artışının Sahraaltı Afrika`da yaşanacağının öngörüldüğünü bildirilmiştir.

Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları Toplantısı ve Tarım İş Forumu kapsamında,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız; Cibuti ile tarım, Fildişi Sahili Cumhuriyeti ile hayvancılık ve balıkçılık, Kongo ile balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği, Ruanda ile tarım ve hayvancılık, Gambiya ile tarım, balıkçılık geliştirme ve yönetimi, Gine ile tarım, hayvancılık ve balıkçılık alanlarında iş birliği anlaşması imzalamıştır.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız