ÇİĞ SÜT FİYATI 1,4 TL OLARAK BELİRLENDİ.

 

Girdi maliyetlerindeki sürekli artış karşısında üretici kesiminin zor duruma düşmesi nedeniyle Ulusal Süt Konseyinin çağrısı doğrultusunda, üretici ve sanayici temsilcileri Ulusal Süt Konseyi çatısı altında tekrar bir araya geldi.

Çiğ süt fiyatının belirlenmesi amacıyla yapılan toplantıya Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Sayın Kamil ÖZCAN ve Merkez Birliği Denetleme Kurulu üyesi Sayın Mehmet Sedat GÜNGÖR katıldı.

Üretici kesimi tarafından 1 Ekim 2017 ile 28 Şubat 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere çiğ sütün litresi için 1,5 TL talep edildi. Sanayici temsilcileri mevcut süt fiyatının değişmeden uygulanması yönünde görüş bildirildi.

Merkez Birliği Genel Başkanı Sayın Kamil ÖZCAN, “bu işin felsefesinin herkes tarafından kabul görecek şekilde bir pariteye bağlanmadığı takdirde her ay fiyat konusunda toplanmak zorunda kalınacağını, Parite için çiğ süt / fabrika yemi oranının olabileceği gibi raflardaki süt mamülleri fiyatı ile çiğ süt fiyatı arasındaki oranın da esas olabileceğini ifade etti. Tüm tarafların mutabık kalabileceği şekilde çiğ süt fiyatının bir sisteme bağlanması gerektiğini, aksi halde bu şartların devamı halinde her geçen gün üreticinin üretimden çekilmesi kaçınılmaz olacaktır. Böyle bir gelişmenin sonunda en büyük zararı yine sanayi kesimi görecektir. Bu yüzden süt sanayicisi süt üreticisine sahip çıkmalı ve bu gün bu toplantıdan tüm kesimlerin rıza gösterip mutabık kalacağı bir sonuç çıkmalıdır.” dedi.

Üretici ve sanayici temsilcileri arasında çiğ süt fiyatı konusunda uzlaşma sağlanamaması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürü Sayın Osman UZUN toplantıya katılarak çiğ süt fiyatı ve geçerli olacağı süre konularında tarafların uzlaşması için çaba gösterdi. Uzun süren toplantı sonucunda 1 Ekim 2017  tarihi ile 28 Şubat 2018 tarihi arasında geçerli olmak üzere 1,4 TL olarak belirlendi.  Yeni çiğ süt fiyatının üreticimiz başta olmak üzere hayvancılık sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız