Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu Bakü’de Yapıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk ÇELİK’in de katılımıyla 23 Şubat 2017 tarihinde Bakü’de Azerbaycan - Türkiye Tarım İş Forumu düzenlendi. Tarımsal dış pazar olanaklarını geliştirerek tarımsal ihracatın artırılması ve sürdürülebilir tarımsal ihracat modelinin oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ve Azerbaycan -Türkiye arasında karşılıklı işbirliğini arttırmanın yollarının görüşüldüğü tarım iş forumunda Faruk ÇELİK’in yanı sıra Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar ASADOV, iki ülke bürokratları, iş adamları ve STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 250 katılımcı yer aldı. Toplantıya Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini temsilen Genel Başkan Cemalettin ÖZDEN, Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan DAYAN, Teknik İşler Şube Müdürü Dr. Onur ŞAHİN ve Ziraat Mühendisi İbrahim KARAKOYUNLU katıldı.

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Bakü`de Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Sayın Faruk ÇELİK açılış konuşmasında "İkili ticaret hacmimiz 2016 yılı sonu itibariyle 1.6 milyar dolar ve bunun sadece 120 milyon dolarlık kısmını yani %8`ini tarımsal ticaret oluşturuyor ve her iki ülke Cumhurbaşkanlarının 2023`e kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koymuştur” diyerek ziyaretin öneminin altını çizdi. ÇELİK, "Azerbaycan`ın tarımsal ithalatı 1.3 milyar dolar, Türkiye`nin tarımsal ithalatı 11 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor" ifadesini kullandı. Tarım İş Forumu`na Türkiye’den 150 işadamıyla beraber katıldığına işaret eden ÇELİK, işadamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Azerbaycan Tarım Bakanı Sayın Haydar ASADOV da iş forumunun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurguladı.  ASADOV, "Sadece menfaat aranmayacak, karşılıklı çıkarlar gözetilecek. İki tarafa da yatırımlar yapılacaktır. Güçlerimizi birleştirerek diğer ülkelerde yeni iş sahalarını hayata geçirmek için bu forum önemlidir." dedi.

Azerbaycan-Türkiye Tarım Yürütme Komitesinin 8. Toplantısı`nın protokolünün imzalandığı forum kapsamında tarım, gıda ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirket yöneticileri ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız