Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu Bakü’de Gerçekleşti

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin himayelerinde 10 Aralık 2018 tarihinde Bakü’de Azerbaycan – Türkiye Tarım İş Forumu düzenlendi. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki karşılıklı işbirliğinin ele alındığı tarım iş forumunda Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin yanı sıra Azerbaycan Tarım Bakanı İnam KERİMOV, iki ülke bürokratları, iş adamları ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıya Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini temsilen Genel Başkanı Kamil ÖZCAN, Genel Başkan Yardımcısı Yunus BAYDAR, Muhasip Üye Mehmet ALDEMİR, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı SELVİ, Hasan Hüseyin ÖZDEMİR, Serhat VAYISOĞLU, Teknik İşler Şube Müdürü İbrahim KARAKOYUNLU, Ziraat Mühendisi Onur YİĞİT katılım sağladı.

Toplantıda, Türkiye`nin tarım sektöründe elde ettiği başarıları anlatan Sayın PAKDEMİRLİ, "Bugün Türkiye 3 milyonun üzerinde tarımsal işletmesi, 5 milyon tarımda istihdamı, 38 milyon hektar tarım arazisi, 52,2 milyar dolar tarımsal hasılası ve 17 milyar dolar tarımsal ihracatı ile Avrupa`nın itici gücü. Avrupa`da tarımsal hasılada birinci, Dünyada yedinciyiz. Türkiye tarımda iyi bir noktada ve kaynaklarını iyi değerlendiren bir ülke. Bu başarıyı Azerbaycan`la paylaşmak isteriz." diye konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin yeni bir döneme girmesi gerektiğini vurgulayan Sayın Bakanımız,

"İkili ticaret hacmimiz 1,7 milyar dolar. Cumhurbaşkanlarımızın koyduğu hedef ise 15 milyar dolar. Bu hedefin çok gerisindeyiz. Tarımsal ticaretimiz ise 130 milyon dolar. Genel ticaretimiz içerisinde tarımın aldığı pay yüzde 8, Azerbaycan`ın tarımsal ithalatı 1,3 milyar dolar, Türkiye`nin tarımsal ithalatı ise 12 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak, bunu öncelikle birbirimizle yapmamız gerekiyor." dedi.

Tarım ve gıda endüstrisi alanında faaliyet gösteren yaklaşık 100 Türk iş adamının katıldığı forum, iş adamlarının ikili görüşmeleriyle devam etti. Bakan Pakdemirli, temasları kapsamında mevkidaşı Kerimov`la TİKA Bakü Koordinatörlüğünü ve Yunus Emre Enstitüsü Bakü Türk Kültür Merkezini ziyaret etti.

Haberlerde aramak istediğiniz kelimeyi yazınız